Južné Čechy | KOGE - Cestovanie s geografmi KOGE | Cestovanie s geografmi
Menu

Južné Čechy  

Dní

7

Cena na osobu od

398 €

Južné Čechy sú oblasťou nespočetných rybníkov, rozsiahlych rašelinísk i borovicových lesov, krajom, oživeným siluetami hradov, zámkov, pevností alebo štíhlych vežičiek kostolov, ktoré harmonizujú s belostnými usadlosťami (statkami) v tzv. blatskom štýle. Ponúka to obraz typickej juhočeskej krajiny v okolí Českých Budějovíc, Vodňan, Třebone či Veselí nad Lužnicou. Na území Juhočeského kraja sa nachádza aj mnoho historicky cenných pamiatok a ucelených mestských pamiatkových rezervácií (napr. České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Prachatice, Slavonice, Tábor, Třeboň). Centrum Českého Krumlova bolo dokonca zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Z viacerých hradov a zámkov upúta napr. Hluboká nad Vltavou, Zvíkov, alebo kláštor vo Vyššom Brode. Na vidieku možno nájsť viaceré malebné dedinky s typickými murovanými stavbami juhočeskej ľudovej architektúry – tzv. selské baroko (sedliacky barok). V tomto kraji je 16 dedinských pamiatkových rezervácií, jedna z nich – Holašovice, bola tiež zapísaná do UNESCO.

POZOR! Akciové ceny platia len pri rezervácii do 30.04. AJ NA SPLÁTKY!
Termín Cena
06. 05. - 12. 05. 2021 FM 398 €
442 €
Rezervovať
13. 07. - 19. 07. 2021 FM 398 €
442 €
Rezervovať
15. 08. - 21. 08. 2021 FM 398 €
442 €
Rezervovať
14. 10. - 20. 10. 2021 FM 398 €
442 €
Rezervovať
Vysvetlivky: FM - First Minute


PROGRAM POZNÁVACIEHO ZÁJAZDU

1.deň – V skorých ranných hodinách odchod z Ružomberka. Ďalšie nástupné miesta na území Slovenska : Kraľovany – Vrútky – Žilina – Bytča – Považská Bystrica – Ilava – Zamarovce. Prekročenie štátnej hranice s ČR – Drietoma – Starý Hrozenkov. Zastávka pri pamätníku Mohyla mieru pri Slavkove, ktorý bol postavený na počesť obetí Napoleonovej víťaznej bitky pri Slavkove (02.12.1805). Navštívime renovované múzeum susediace s pamätníkom, v ktorom sa nachádza netradične poňatá multimediálna expozícia. Ďalšou zastávkou na ceste bude mesto Třebíč, kde navštívime židovskú štvrť, ktorá sa zaraďuje medzi urbanisticky najzachovalejšie v Európe. Svoju tvár získala v priebehu niekoľkých storočí a jej úzke uličky, priechody, verandy a balkóniky dotvárajú jedinečnú atmosféru. V roku 2003 bola táto židovská štvrť, spoločne so židovským cintorínom a bazilikou sv.Prokopa zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Príchod do Českých Budějovíc s ubytovaním a večernou prehliadkou Námestia Přemysla Otakara II, ktoré je preslávené pôdorysom pravidelného štvorca s rozlohou väčšou než jeden hektár, čo ho zaraďuje medzi najväčšie štvorcové námestia v Českej republike. Mesto v roku 1265 založil český kráľ Přemysl Otakar II.

2.deň – Po raňajkách v doobedňajších hodinách pokračovanie prehliadky pamätihodností Českých Budějovíc. Nenecháme si ujsť návštevu neprehliadnuteľnej dominanty mesta – Čiernej veže. Bola postavená v rokoch 1550 – 1577 a jej stavba mala vyjadrovať hospodársky rozmach mesta. Postavili ju talianski stavitelia a na tú dobu dosahovala závratnú výšku 72,25 m. Aj v súčasnosti poskytuje nádherný rozhľad z jej 46 m vysokej ochodze, na ktorú je potrebné zdolať 225, prevažne drevených schodov. Navštívime tiež Rabštejnskú vežu, ktorá patrí medzi najstaršie pamiatky mesta. Postavená bola v 14.storočí a jednou z dvoch zachovaných hradobných veží z niekdajšieho pôvodného hradobného opevnenia. Po prehliadke ďalších pamätihodností mesta si dáme obed v reštaurácii Masné krámy, ktorej história siaha až do 16.storočia. V reštaurácii sa podáva tradičná česká kuchyňa a čapuje sa budějovický Budvar priamo z tanku. Reštaurácia patrí medzi najvyhľadávanejšie českobudějovické atrakcie.

V popoludňajších hodinách sa presunieme do Hlubokej nad Vltavou, letovisku a zámku nachádzajúcom sa cca 10 km severne od Českých Budějovíc. Súčasný zámok, ktorý má podobu tzv. novej tudorovskej gotiky windsorského štýlu pochádza z rokov 1841-1871. Zámok patrí medzi najkrajšie obytné sídla v Čechách s bohatými interiérovými expozíciami nábytku, kobercov, porcelánu, obrazov a zbraní. V okolí zámku sa nachádza rozsiahly zámocký park v anglickom štýle. Po návrate z prehliadky Hlubokej navštívime tiež staré banícke mesto Rudolfov, známe ťažbou striebra už zo 14.storočia a prejdeme sa po náučnom chodníku Rudolfovo město po stopách banskej činnosti v jeho okolí. Navštívime tiež veľký renesančný, pôvodne luteránsky Kostol sv.Víta z roku 1556-1583., radnicu z roku 1590 a renesančný zámok z konca 16.storočia. Večer znovu budeme môcť ochutnávať juhočeské špeciality v štýlových budějovických reštauráciách.

3.deň – V dopoludňajších hodinách navštívime jedno z najnavštevovanejších turistických centier nielen Južných Čiech, ale aj celého Česka a to Český Krumlov. Mesto bolo založené v ohybe meandra rieky Vltava v roku 1274. Stredoveké centrum mesta, ktoré dnes po obidvoch stranách obklopuje meandre Vltavy, je po Prahe druhou najvýznamnejšou mestskou pamiatkovou rezerváciou v Čechách. V roku 1992 bolo historické centrum mesta zapísané na listinu UNESCO, ako vynikajúci príklad stredovekého mestečka v srdci Európy so súborom gotických renesančných a barokových stavebných pamiatok z viac ako piatich storočí. Historické jadro tvorí Krumlovský zámok – po Pražskom hrade najrozsiahlejší hradný komplex v ČR, ktorý sa nachádza nad zámockým parkom s rozlohou viac ako 10 ha, pôvodne zo 16.storočia s kaskádovou fontánou a rokokovým letohrádkom Bellarie z rokov 1755-1757, pred ktorým sa nachádza otáčavé divadelné javisko. V budove bývalého pivovaru zo 16.storočia sa nachádza Centrum významného rakúskeho maliara Egona Schieleho.

V popoludňajších hodinách navštívime mestečko Nové Hrady, ležiace v Novohradských horách blízko hraníc s Rakúskom, ktoré bolo založené v 13.storočí a po roku 1620 sa stalo rezidenčným mestom francúzskeho rodu Buquoyovcov, ktorí tu sídlili až do roku 1945. Najväčšími atrakciami mesta sú hrad z 13.storočia, chránený mohutnou priekopou vytesanou v skale, mestské hradby zo 14.storočia, gotický Kostol sv.Petra a Pavla pôvodne postavený pred rokom 1284 a po požiari v roku 1467 nanovo postavený v roku 1590. Navštívime tiež miestny Kláštor Božieho Milosrdenstva, bohato zdobený štukatúrou a tiež Terezino údolie – krajinný park s rozlohou asi 140 ha so stromami starými aj viac ako 200 rokov, umelým vodopádom a romantickými stavbami, ako aj 5 km dlhým náučným chodníkom.

4.deň – V dopoludňajších hodinách navštívime Rožmberk nad Vltavou, mestečko a hrad nachádzajúce sa južne od Českého Krumlova v hlbokom údolí Vltavy v Českokrumlovskej vrchovine Šumavského podhoria. Prvá písomná zmienka o tunajšom hrade pochádza z roku 1250 a o mestečku z roku 1262. Historické jadro mesta je dnes mestskou pamiatkovou zónou

Z Rožmberku, ktorý okrem iného patrí medzi hlavné centrá vodákov v ČR sa presunieme do mestečka Vyšší Brod, ležiaceho na najvýchodnejšom výbežku Vltavy, ktoré bolo založené už v 12.storočí . Mesto patrí medzi najväčšie turistické atrakcie Južných Čiech a jeho historické jadro je tiež vyhlásené za mestskú pamiatkovú zónu. Navštívime cisterciánsky Vyšebrodský

Kláštor s Kostolom Nanebovzatia Panny Márie. V kláštore je významná obrazáreň a knižnica z roku 1757 so 70.000 zväzkami rukopisov, prvotlače a tlače.

V odpoludňajších hodinách navštívime Lipenskú priehradu, veľkú vodnú nádrž postavenú v rokoch 1950 – 1959, ktorá je súčasťou vltavskej vodnej kaskády vodných elektrární. Je 40 km dlhým, v najširšom mieste pri Čiernej v Pošumaví takmer 9 km širokým a 22 m hlbokým umelým jazerom s plochou 4 870 ha. Priehradná nádrž s nadmorskou výškou 720 m n.m. je najväčšou priehradou a najväčším horským jazerom v ČR. Je to významná rekreačná a rybárska oblasť.

Po ceste naspäť sa zastavíme v rázovitej dedinke Holašovice, ktorej vidiecka architektúra, nazvaná tiež „selské baroko“ bola zapísaná v roku 1998 do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

5.deň – Ďalší deň navštívime historické mesto Tábor. Najväčším lákadlom je jeho spojitosť s históriou husitského hnutia. Samotné mesto založili na jar v roku 1420 husiti a pomenovali ho podľa biblickej hory Tábor. Pôdorys mesta je prispôsobený na vojenské účely. V roku 1437 sa Tábor stal kráľovským mestom. Pozrieme si dominantnú zachovanú časť bývalého hradu z prvej polovice 15.storočia – Vežu Kotnov s pripojenou Bechyňskou bránou a tiež ďalšie zaujímavé stavby na Žižkovom námestí – Starú radnicu, dokončenú okolo roku 1521, ktorá patrí dnes medzi najvýznamnejšie pamiatky neskorej gotiky v českých mestách a tiež Kostol Premenenia Pána na hore Tábor – chrám je dlhý 46 m a široký 26 m. Jeho veža je vysoká 77,8 m (najvyššia v Južných Čechách). Nevynecháme tiež rybník Jordán, ktorý je najstaršou priehradou (vodnou nádržou) v strednej Európe. Založený bol v roku 1492 na ploche 50 ha a má hĺbku 16 m. Slúžil pre zásobovanie mesta vodou. Pozrieme si tiež zaujímavý prírodný útvar Granátová skala, ktorý sa nachádza v meste nad riekou Lužnicou a obsahuje veľký počet zŕn červeného českého granátu. Botanická záhrada v Tábore bola založená v roku 1866 a je druhou najstaršou v ČR. Pestuje sa tu vyše 4.000 druhov rastlín (napr. aj druh pšenice pestovanej už pred 8.000 rokmi). Cestou naspäť do Českých Budějovíc sa zastavíme v mestečku Sezimovo Ústí, kde je bol po smrti v roku 1948 pochovaný v hrobke uprostred malého návršia nazývaného Kazateľnica druhý československý prezident Edvard Beneš. Len 2.5 km východne od mesta sa na úzkom ostrohu vypína Kozí Hrádek – zrúcania gotického hradu, ktorý bol po prvý krát zmieňovaný v roku 1377 a kde v rokoch 1412 – 1414 našiel svoje útočisko Ján Hus. Poslednou zastávkou tohto dňa bude ešte mestečko Veselí nad Lužnicí, založené v roku 1362 Karolom IV. Väčšina jeho pamiatok je sústredená na pretiahnutom hlavnom Masarykovom námestí.

6.deň – Predposledný deň nášho juhočeského putovania navštívime historické mesto Písek, ležiace na rieke Otava. Podnetom pre založenie tohto mesta bol zlatonosný piesok, ktorý tu objavili v 12.storočí. Prvotný rozmach mesta podnietil Přemysl Otakar II., ktorý v roku 1254 postavil rannogotický hrad a založil kráľovskú mincovňu. V 15.storočí bol Písek významnou oporou husitského hnutia a jeho rozmach sa zastavil až po bitke na Bielej hore (1620). Aj historické jadro Písku je mestskou pamiatkovou zónou s gotickou, renesančnou a barokovom architektúrou. Okolo mesta sa zachovali tiež zvyšky opevnenia (hradieb s cimburím) z 13. až 16.storočia. Kamenný most cez rieku Otava s replikami pieskovcových sôch z 2.polovice 13.storočia je najstarším zachovaným mostom v Čechách.

Večer ešte venujeme prehliadke večerných Českých Budějovíc s alternatívnymi možnosťami návštevy areálu starej továrne Koh-i-Noor alebo múzea prvej konskej železnice z Budejovic do Linzu.

7.deň – Po raňajkách sa rozlúčime s Českými Budějovicami a po ceste domov sa zastavíme

v mestečku Třeboň so zámkom, pôvodne gotickým hradom zo 14.storočia, ktorý bol v renesancii a baroku niekoľkokrát prestavaný a patrí medzi najväčšie zámocké komplexy v ČR (vyše 100 obytných miestností s bohatými zbierkami a rozsiahly 6 hektárový park). Pozrieme si tiež rybníkSvět v blízkosti ktorého sa nachádza Schwarzenberská hrobka z rokov 1874 – 1877 z 26 rakvami príslušníkov tohto rodu. Poslednou zastávkou na ceste domov bude mestečko Telč, ktoré patrí medzi najkrajšie mestá Českej republiky. Pre svoju stavebnú a architektonickú jedinečnosť bolo toto mesto prehlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu a v roku 1992 bolo zapísané na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Návrat na Slovensko v neskorších popoludňajších hodinách.

Nástupné miesta na poznávací zájazd:

Ružomberok – Kraľovany – Vrútky – Žilina – Bytča – Považská Bystrica – Ilava – Zamarovce – Drietoma

Itinerár

V cene je zahrnuté


 • autobusová doprava klimatizovaným autobusom počas celej trasy zájazdu
 • 6 x ubytovanie s raňajkami v ubytovaní hotelového typu v Českých Budějoviciach
 • zákonné poistenie cestovnej kancelárie proti insolventnosti
 • služby sprievodcu cestovnej kancelárie počas celej trasy poznávacieho zájazdu
 • tradičný bedeker CK KOGE o Južných Čechách s podrobnými informáciami o reáliách regiónu a navštívených destináciách
 • tradičné vkusné pamätné tričko CK KOGE
 • DPH (CK KOGE je platcom DPH).

Ubytovanie a strava


ubytovanie s raňajkami v ubytovaní hotelového typu v Českých Budějoviciach

Cena nezahŕňa


 • Fakultatívne vstupy do múzeí ale i hradov či zámkov alebo iných platených atrakcií v rámci plánovaného programu zájazdu - možnosť výberu z tejto ponuky podľa osobných preferencií klientov:
  - vstup do múzea a pamätníka Bitky troch cisárov Mohyly mieru pri Slavkove
  - vstup na Čiernu vežu - dominantu mesta České Budějovice
  - záhrady a zámok v Hlubokej nad Vltavou
  - Krumlovský zámok v Českom Krumlove
  - hrad v Nových Hradoch
  - Kláštor Božieho Milosrdenstva - hrad v Rožmberku nad Vltavou
  - dedinka Holašovice - „selské baroko“ - zaradená do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO
  - pamätihodnosti mesta Tábor
  - pamätihodnosti mesta Písek
  - gotický hrad v mestečku Třeboň
  - Schwarnzemberská hrobka v mestskom parku v Třeboni
  - hrad v mestečku Telč zaradeny do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO
 • stravovanie počas dňa okrem raňajok v mieste ubytovania
 • cestovné pripoistenie liečebných nákladov
 • úrazové poistenie a poistenie straty alebo krádeže batožiny
 • poistenie storna účasti na poznávacom zájazde v prípade nepredvídaných okolností tesne pred realizáciou zájazdu
 • miestenka na konkrétne miesto v autobuse na celý čas trvania poznávacieho zájazdu.

Nástupné miesta: Ružomberok - Kraľovany - Vrútky - Žilina - Bytča - Považská Bystrica - Ilava - Zamarovce - Drietoma

Recenzie

Máte otázky?


Váhate s výberom destinácie? Na Vaše dotazy Vám obratom s radosťou odpovie manažér tejto destinácie. Neváhajte ho kontaktovať

Michal Kovačic

michal.kovacic@koge.sk
0905 137 177

O mne


v0.2 © Všetky práva vyhradené. Programoval a dizajnoval Adam Šánta, adam.santa@koge.sk, Erik Řehulka, erik.rehulka@koge.sk, 2019
Obsah © KOGE - cestovanie s geografmi, Mostová 31, Ružomberok, 2016