Island | KOGE - Cestovanie s geografmi KOGE | Cestovanie s geografmi
Menu

Island  

Dní

10

Cena na osobu od

1657 €

Dôstojná krása islandskej prírody premieňa všednosť na výnimočnosť. Upokojujúce máčanie sa v termálnej vode lagúny ulahodí telu i duši. V noci pod otvorenou oblohou máte na Islande rezervované miesta v prvom rade na úchvatné predstavenie polárnej žiary alebo jemne naružovelého odtieňa polnočného slnka.

POZOR! Akciové ceny platia len pri rezervácii do dnes.
Termín Cena
19. 07 - 29. 07. 2020 FM 1657 €
1950 €
Rezervovať
26. 07 - 05. 08. 2020 FM 1657 €
1950 €
Rezervovať
Vysvetlivky: FM - First Minute

1. deň - (nedeľa)
Vo večerných hodinách odlet z letiska vo Schwechate do Keflavíku.

2. deň – (pondelok)
Po takmer 3000 km lete lietadlom vás odvezieme na ubytovanie vzdialené asi hodinu cesty autobusom. Skontrolujeme si, nastavenie hodiniek, na Islande je v lete o dve hodiny menej a po krátkom spánku sa stretneme na raňajkách. Zoznámime sa navzájom a po oboznámení sa s plánom cesty vyrážame na Zlatý okruh. Jeho súčasťou je národný park Þingvellir. Na tomto historickom mieste sa nachádzal prvý parlament na svete a pomyselne sa tu stretáva Európa s Amerikou. Absolvujeme úchvatnú prechádzku v priekope medzi tektonickými doskami, kde sa nakrúcala aj štvrtá séria Hry o tróny. Navštívime národný park a uvidíme ako sa preberá k životu s rozprávkami Siedmich kráľovstiev. Uvidíte aj činný gejzír Strokkur poblíž oddychujúceho svetoznámeho Geysiru. V tento deň nás ešte čaká ohromujúci “zlatý” vodopád Gullfoss, nad ktorým sa často tvorí podmaňujúca dúha.

3. deň – (utorok)
Na tomto mieste vybudoval svoju farmu prvý osadník. Reykjavík v preklade znamená “Dymová zátoka” podľa stúpajúcich stĺpov pary z vyvierajúcich horúcich prameňov v tejto oblasti. Celé mesto ako na dlani si pozrieme z veže vodárne Perlan, ktorá je zároveň aj vyhliadkovou reštauráciou. Nenecháme si ujsť vilu Hofdi, kde sa na pamätnom stretnutí v roku 1986 zišli Michail Gorbačov s Ronaldom Reaganom. Toto stretnutie odštartovalo ukončenie studenej vojny. Na plastickej mape Islandu v budove radnice si názorne ukážeme plán našej cesty. Navštívime Dom vulkánov, kde nám premietnu film o erupcii z roku 1973 na Ostrovoch západných mužov a tiež známej erupcii sopky Eyjafjallajökull z roku 2010, ktorá zastavila medzinárodnú leteckú dopravu. Poblíž známej koncertnej haly Harpa si môžete dať hot dog v rovnakom stánku ako Bill Clinton pri jeho návšteve Islandu. Okúpeme sa v Atlantickom oceáne na mestskej pláži so saunou a termálnym bazénom na sedenie. Neobídeme ani centrum mesta, ktoré ponúka nespočetné množstvo štýlových reštaurácií, kaviarničiek a klubov. Fakultatívne - pozorovanie veľrýb

4. deň – (streda)
Prevezieme sa trajektom na Heimaey na Ostrovoch západných mužov, kde si naživo pozrieme nový prístav, ktorý vznikol po erupcii v roku 1973. Celodenný výlet s túrou po ostrove.

5. deň – (štvrtok)
Vyberieme sa k jednému z najkrajších prírodných divov sveta - do Dúhových hôr (liparitové hory tvorené kyslou ryolitickou lávou). Na miesto nás odvezie terénne auto po úzkej ceste kľukatiacej sa medzi lávovými poliami. V diaľke uvidíme najaktívnejšiu islandskú sopku Heklu. Budeme si môcť vybrať medzi niekoľkohodinovou túrou po lávových poliach tvorených prevažne sopečným sklom - obsidiánom, alebo kúpaním v termálnom prírodnom bazéne v podhorí.

6. deň – (piatok)
Presunieme sa k vodopádu Seljalandfoss, padajúcom z bývalých útesov do 60 m hĺbky. Ak bude priaznivé počasie, prejdeme sa poza padajúci vodopád a budeme mať šancu na neskutočné zábery.Nasledovať bude ďalší vodopád Skógafoss, voda ktorého sa pri dopade triešti, čím počas slnečných dní takmer vždy vyvolá dúhový efekt. Miestne povesti hovoria, že prvý osadník tejto časti ostrova Þrasi Þórólfsson tu zakopal poklad.
Prejdeme sa cez pláž Sólheimasandur k vraku amerického lietadla, ktoré tu havarovalo v sedemdesiatych rokoch.
Polostrov Dyrholey je tiež známy ako Cape Portland podľa anglických námorníkov. Je z neho nádherný výhľad na ľadovec Mýrdarsjökull, čierné lávové polia a na pobrežné útesy. (sezóna, v ktorej prilieta Alka Bielobradá, Fratercula arctica je zvyčajne od 15. mája do 20. augusta) Večer strávime na Čiernej pláži. Navštívime mestečko Vík í Mýrdal. Napriek tomu, že počet obyvateľov sa pohybuje len okolo 300, je to najväčšie sídlo v rozmedzí 70 km. Prejdeme sa po čiernej pláži, jednej z desiatich najkrajších pláží sveta. Atlantický oceán sa tu ukazuje v plnej sile. Môžeme pozorovať aj skamenelých trolov počas prílivu. Mestečko leží pod ľadovcom Mýrdarsjökull, ukrývajúcom sopku Katla. Táto naposledy vybuchla v roku 1918 a tak sa jej ďalšia možná erupcia blíži...
Na západ od Vík leží “fotogenická” hora Reynisfjall, pozrieme si ju a urobíme krátku prechádzku po čiernej pieskovej pláži Reynisfjara so stĺpcovitými čadičovými útvarmi a jaskyňami vytvorenými činnosťou oceánu. Pre ešte krajšie zábery odporúčame si pre váš fotoaparát zaobstarať statív. Prejdeme sa aj okolo mysu Hjörleifhöfði, takmer najjužnejšieho bodu Islandu.

7. deň – (sobota)
Národný park Skaftafell pokrýva územie asi 4 800 km2, ktoré bolo po stáročia utvárané ohňom sopky Öræfajökull a vodou ľadovcov Skeiðarájökull a Skaftafellsjökull. Vulkanické erupcie zapríčinili bahnotoky (islandsky jökulhlaup), ktoré naposledy v roku 1996 rozvodnili rieku Skeiðará. Je tu príjemná klíma a uvidíme tu mnoho druhov vtákov a možno aj polárne líšky. Prejdeme sa k vodopádu Svartifoss, padajúcom do hĺbky 12 metrov. Bol pomenovaný Čierny vodopád podľa čiernych čadičovýc stĺpov, ktoré ho obklopujú. Prejdeme sa aj k ľadovcu. Zamierime do ľadovcovej lagúny Jökulsárlón, kde fakultatívne môžeme absolvovať výlet loďou medzi plávajúcimi kusmi ľadovca a vynárajúcimi sa tuleňmi.
8. deň – (nedeľa)

Navštívime oblasť Eldhraun s 25 km dlhým kráterom nazývaným Lakagigar, ktorý vznikol počas erupcie v rokoch 1783 a 1784. Erupcia je považovaná za najničivejšiu v histórii. Jej následky boli katastrofálne, zomrelo 20 % Islanďanov a zahynula vyše polovica domácich zvierat. Dnes je lávové pole pokryté mäkučkým machom. Jedovaté splodiny v osemnástom storočí zasiahli úrodu aj v Európe a niektorá historici následky nedostatku potravy dávajú do priamej súvislosti s Francúzskou revolúciou v roku 1789. V tento deň ešte navštívime Kirkjubæjarklaustur, kde sa prejdeme po výnimočnej prírodnej čadičovej dlažbe, pripomínajúcej dlaždice kostola.

9. deň – (pondelok)
Zátoka veľrýb, turistika k najvyššiemu islandskému vodopádu Glymur s výškou 196 m. Návštívime výstavu na opustenej farme, bývalú britskú vojenskú základňu. Môžeme zbierať slávky v zátoke, uvidíme továreň na spracovanie veľrýb a späť sa vrátime podmorským tunelom.

10. deň – (utorok)
Hveragarde - horúca rieka, geotermálny chlieb, návšteva skleníkov využívajúcich geotermálnu energiu, kde sa pomocou hydrofonie pestuje zelenina a ovocie dokonca aj banány. Fakultatívna možnosť jazdy na koni alebo kúpanie v termálnom bazéne. Poloostrov Reykjanes, most medzi dvomi kontinentami, medzi Severoamerickou a Euroázijskou tektonickou doskou. Navštívime rybárske mestečko Gardur s romantickými majákmi. Nakoniec si necháme svetoznámu islandskú atrakciu - kúpanie v Modrej lagúne. (fakultatívne)

Odlet v noci z utorka na stredu.

Itinerár

V cene je zahrnuté


 • spiatočná letenka Viedeň (Schwechat) – Keflavík (Reykjavík) – Viedeň
 • doprava klimatizovaným mikrobusom so slovenským šoférom po celej plánovanej trase na Islande
 • 9 x ubytovanie v hosteloch a ubytovaní turistického typu; väčšinou v 2 až 4 lôžkových izbách – na niektorých ubytovaniach bude potrebný vlastný spací vak
 • prípadne posteľné oblečenie (zabezpečí CK)
 • 9 x raňajky kontinentálneho typu
 • zákonné poistenie cestovnej kancelárie proti insolventnosti
 • služby sprievodcu cestovnej kancelárie počas celej trasy poznávacieho zájazdu
 • tradičný bedeker CK KOGE o Islande s podrobnými informáciami o reáliách ostrova a navštívených destináciách
 • tradičné vkusné pamätné tričko CK KOGE
 • min. kapacita na realizovanie zájazdu 16 miest
 • DPH (CK KOGE je platcom DPH).

Ubytovanie a strava


Ubytovanie na Islande je zabezpečené v hosteloch, v chatkách a v areáloch bývalých škôl.

Gaulverjaskóli Hostel sa nachádza 14 km od Selfoss, 72 km od hlavného mesta Reykjavík.

Ubytovanie je zabezpečené v 2-4 lôžkových izbách. V areáli je spoločná veľká kuchyňa, jedáleň a spoločné sociálne zariadenia. K dispozícii je aj práčka a sušička, veľká spoločenská miestnosť, záhrada a ihrisko.

Ubytovanie v Lambhus Cottages sa nachádza cca 25 km od mestečka Höfn, okolo 30 minút cesty autom od ľadovcovej lagúny Jökulsárlón - Glacier Lagoon. Ubytovanie je zabezpečené v chatkách pre 4 osoby (2 poschodové postele) s vlastnou kúpeľňou a základným kuchynským vybavením. Z chatiek sa naskytne pohľad na krásnu prírodnú scenériu.

Fakultatívne výlety a služby


 • Možnosť výberu z tejto ponuky podľa osobných referencií klientov klientov:
  - pozorovanie veľrýb v oblasti Reykjavíku
  - kúpanie v prírodnej Blue Lagoon
  - filmové predstavenie v Dome vulkánov
  - návšteva Mestskej pláže Nautholsvík
  - výlet loďou na Jokursarlon Glacier Lagoon
  - jazda na typických islandských koníkoch Hveragarde
 • pozorovanie veľrýb v Reykjavíku
 • kúpele Blue Lagoon
 • film v Dome vulkánov
 • mestská pláž Nautholsvík
 • výlet loďou Jokulsarlon Glacier Lagoon
 • jazdenie na koňoch Hveragarde

Cena nezahŕňa


 • fakultatívne vstupy do iných platených atrakcií v rámci plánovaného programu zájazdu
 • cestovné pripoistenie liečebných nákladov; úrazové poistenie a poistenie straty alebo krádeže batožiny
 • poistenie storna účasti na poznávacom zájazde v prípade nepredvídaných okolností tesne pred realizáciou zájazdu
 • miestenka na konkrétne miesto v autobuse na celý čas trvania poznávacieho zájazdu.

Nástupné miesta: letisko Viedeň

Recenzie

Páčilo sa mi, že celý zájazd bol zameraný na spoznávanie prírody, zakomponované túry boli zvládnuteľné aj pre neturistov a vybrané destinácie predčili moje očakávania. Sprievodkyňa nás informovala nielen o histórii, prírode a kultúre, ale doplnila rôzne pikošky, legendy a spol., ktoré si častokrát človek skôr zapamätá aj do budúcna ;-) vo všetkých ubytovaniach som sa cítila veľmi príjemne, všade bolo čisto, sociálne zariadenia boli na vysokej úrovni.

A. F., Island

Obsah výborný. Veľmi oceňujeme že na zozname sa ocitli aj zaujímavé miesta, ktoré nie sú bežne turisticky navštevované (skryté kúpele, sušenie rýb, jaskyňa a pod.). Veľa nenáročnej turistiky - veľmi fajn lebo na vlastných nohách toho človek najviac vidí. Oceňujeme aj možnosť intenzívne sa kúpať v rôznych domácich zariadeniach. V kombinácii s turistikou veľmi vhodné.

L. L., Island

Obsah zaujímavý, vhodne a citlivo volený, v závislosti od počasia, situácie. Veľa nových a zaujímavých informácií; história aj súčasnosť – vyvážené.

A. Č., Island

Obsah zájazdu ma prekvapil svojou bohatosťou a pestrosťou,páčilo sa mi že boli vybrané aj miesta,ktoré neboli preplnené turistami a pritom boli čarovné. Vysoká profesionalita sprievodcu, šoféra, kuchára, ktorí nám svojou empatiou spríjemňovali celý pobyt, výborne "vyskladaný" program zájazdu bez zbytočných prestojov ako aj dostatok voľného času pre vlastný oddych. A samozrejme úžasná destinácia, ktorú sme navštívili.

R. L., Island

Máte otázky?


Váhate s výberom destinácie? Na Vaše dotazy Vám obratom s radosťou odpovie manažér tejto destinácie. Neváhajte ho kontaktovať

Michal Kovačic

michal.kovacic@koge.sk
0905 137 177

O mne


v0.2 © Všetky práva vyhradené. Programoval a dizajnoval Adam Šánta, adam.santa@koge.sk, Erik Řehulka, erik.rehulka@koge.sk, 2019
Obsah © KOGE - cestovanie s geografmi, Mostová 31, Ružomberok, 2016