Faerské ostrovy a Dánsko | KOGE - Cestovanie s geografmi KOGE | Cestovanie s geografmi
Menu

Faerské ostrovy a Dánsko  

Dní

8

Cena na osobu od

1060 €

Faerské ostrovy tvorí skupina osemnástich ostrovov v Nórskom mori na severe Atlantického oceánu. Na pol ceste medzi Nórskom a Islandom ležia civilizáciou minimálne poznamenané ostrovy, kde počuť len šum mora a vietor prinášajúci a odnášajúci dažďové mračná. Útesy, strmo sa týčiace nad večne búrlivou hladinou mora, na ktorých vrcholoch sa zelenajú trávou obrastené pastviny plné oviec a hniezdiacich morských vtákov. Takúto prekrásnu scenériu a mnoho iného ponúka krajina s asi najkrutejším počasím na Zemi.

Počasie na Faerských ostrovoch

Počasie na ostrovoch priaznivo ovplyvňuje teplý Golfský prúd, vďaka ktorému prístavy nezamŕzajú ani v zime a teplot je veľmi mierna vzhľadom k vysokej zemepisnej šírke. Počasie je veľmi nepredvidateľné a pre nás „aprílové“. Nie je ničím výnimočným, že na jednej strane kopca svieti slnko a na druhá je zahalené do hmly a zmáčaná dažďom. Búrky prichádzajú rýchlo a nečakane a rovnako rýchlo aj miznú, vďaka čomu majú trajekty i lety časté meškania. Sneženie býva krátkodobé, ale intenzívne.

Priemerná teplota

sa pohybuje od 3°C v zime po 11°C v lete. V letných mesiacoch môže byť teplota oveľa vyššia, ale vzduch je vždy čerstvý a čistý, bez ohľadu na ročné obdobie.

Faerčania

Rovnako pomaly a pokojne ako hmla sadá na súostrovie, žijú svoje životy faerčania. Preto sa nie vždy obťažujú prísť na stretnutie včas. No sú milí, prívetiví a hrdí na svoju kultúru a históriu.

Faerské ostrovy sú autonómnym územím Dánskeho kráľovstva

s populáciou blížiacou sa k 50-tim tisícom. Zaujímavosťou je, že počet oviec na ostrove je okolo 70 000, teda viac ako ľudí. Jedným z hlavných dôvodov prečo vycestovať na Faerské ostrovy je ich unikátna prírodná scenéria, ktorá je počas letných mesiacov mimoriadne zelená. Príkre útesy, skalnaté vrchy pokryté zeleným kobercom trávy a búrlivý oceán, to je to pravé pre skutočných milovníkov divokej prírody.

Termín Cena
Bohužiaľ, momentálne nie sú dostupné žiadne turnusy


PROGRAM POZNÁVACIEHO ZÁJAZDU :

Sobota 4.5.2019

06,00

Stretnutie so slovenským sprievodcom na letisku Schwechat

07,15

Odlet pravidelnou linkou Austrian Airlines

09,15

Prílet do Kodane

11,00

Ubytovanie v hoteli Cabinn hotel v centre mesta

12,00

Hodinová plavba po morských kanáloch Kodane

13,00

Spoločná prehliadka mesta – cca 90 min

15,00

Individuálny program

20,15

Návšteva zábavného parku Tivoli /fak./

Okružná plavba po kanáloch Kodane je veľmi obľúbená turistami z celého sveta. Budeme sa plaviť na nízkych lodiach, ktoré nás zavedú do malebných zákutí Kodane plných historických budov, navštívime preslávený symbol Kodane – Malú morskú vílu, preplavíme sa okolo novovybudovanej celosvetovo známej kráľovskej Opery.

Pešia prehliadka nás zavedie k hlavným pamätihodnostiam mesta – uvidíme Tivoli, prejdeme celou hlavnou pešou zónou Stroget, navštívime preslávený historický obchodný prístav Nyhavn a neďaleký kráľovský palác Amalienborg a Marmor kirke, obzrieme si areál bývalého kráľovského hradu Christiansborg, Okrúhlu vežu s observatóriom a mnoho iných.

V rámci individuálneho programu môžu účastníci navštíviť Národné múzeum s vikingskou expozíciou, zámok Rosenborg, preslávenú okrúhlu vežu Runde Tarn unikátne morské akvárium, pivovar Carlsberg s ochutnávkou piva alebo si užívať nočný program svetoznámeho zábavného parku Tivoli, či ľudovejšieho Dyrehavn Bakken alebo si len tak užívať nočný život pulzujúceho veľkomesta.

Nedeľa 5.5.2019 Okruh – severný Sjaelland

08,00

Odchod z hotela po raňajkách

09,00

Presun po Strandvejen do Helsingoeru, Kronborg – bájna historicky pevnosť – prehliadka exteriérov a jeho opevnení

10,00

Prehliadka severného pobrežia, obed v rybárskom prístave Hornbaek.

12,00

Návšteva rodného domu polárnika Knuda Rasmussena v Hundestede

14,00

Prehliadka exteriérov najkrajšieho dánskeho zámku Frederiksborg Slot a mestečka Hilloroed

17,00

Prehliadka exteriérov letného kráľovského sídla Fredensborg Slot

19,00

návrat do Kodane, individuálny program

Pondelok 6.5.2019 Okruh – severný Sjaelland

08,00

Odchod z hotela hned po raňajkách

09,00

Príchod do Roskilde – prehliadka vikingskej osady s remeselnými vikingskými dielňami a replikami vikinskych lodí, Vikingskibhallerne – múzeum vikinských lodi – 5 originálnych vikingských lodi vytiahnutých z bahna roskildského zálivu a starostlivo reštaurovaných

11,00

Návšteva Domkirke – slávnej dánskej katedrály s hrobkami dánskych kráľov a prehliadka mestečkom Roskilde

14,00

Prehliadka vikingského tábora Trelleborg

17,00

Prehliadka rybárskeho mestečka Dragoer a mostu Oresund Bro

18,00

Kodaň – individuálny program

Prenocovanie v hoteli Cabinn City 3. noc

Roskilde je objektom veľmi častých turistických návštev a to predovšetkým pre miestnu katedrálu Domkirke a Múzeum vikingských lodi s replikou vikingskej osady. Katedrála v Roskilde z dôb kráľa Haralda Blaatanda (Modrozub) z konca 10.storočia n.l. Od roku 1640 slúži kostol ako pohrebné miesto dánskych kráľov.

Medzi inými sú tu pochovaní najslávnejší králi dánskej histórie, ako Magrethe I., Chistian IV. a i. V Múzeu vikingských lodí zase sú predmetom záujmu zrekonštruované vikingské lode – dve vojenské, dve obchodné a jedna rybárska. Lode pochádzajú z 11. storočia a na morské dno boli umiestnené úmyselne, aby tvorili prekážku vstupu nepriateľa do mesta.


Frederiksborg slot postavený v slohu holandskej renesancie, o ktorý sa zaslúžil predovšetkým kráľ Christian IV. je považovaný za najkrajší zámok v celom Dánsku. Zámok bol postavený v roku 1602 a stojí na troch ostrovčekov zámockého jazera. V zámku je umiestnená expozícia národopisnej zbierky Dánskeho národného múzea. Počas mnohých rokov slúžil zámok ako kráľovská rezidencia. K zámku patria nádherne záhrady. Na druhej strane jazera je kráľovský palác Fredensborg Slot, ktorý slúži ak letné kráľovské sídlo kráľovnej Margrethe II.


Zámok Kronborg v Helsingori je oproti Frederiksborg slotu skôr pevnosť – tomuto účelu slúžil celé stáročia, keď strážil priechod úžinou Oresund. Kronborg je postavený na základoch starobylých pevností Flynderborg a neskoršie Krogen. Do dnešnej podoby dal Kronborg prestavať v roku 1574 kráľ Frederik II. Počas turbulentných stáročí hrad strážil a dodnes v katakombách hradu stráži legendárny vikingský hrdina Holger Danske. Legendami opradená prastará pevnosť je jedným z najvyhľadávanejších miest Dánska. Na hrad Kronborg umiestnil William Shakespeare aj dej svojho Hamleta /Amled/ ktorý je ako dánsky princ údajne pochovaný na Jutskom polostrove.

Obidva zámky, resp. hrady, sú rozsiahlymi objektmi s množstvami múzeálnych expozícii, ktorých prehliadka si vyžaduje veľa hodín. Na základe predchádzajúcich skúseností odporúčame len prehliadku exteriérov a záhrad resp. opevnení, ktoré svojou nádhernou scenériou zanechávajú nezabudnuteľný dojem.

Utorok 7.5.2019

16.00

Prílet na Faerské ostrovy, požičanie si mikrobusu, cesta na ubytovanie na ostrove Vágar,

17,00

Cesta cez dedinu Bøur s výhľadom na skaly Tinkhólmur a Drangarnir ju vodopádu Múlafossur,

18,00

Presun cez ostrov Vágar do mestečka Sandavágur s ikonickým kostolom.

18,30

Ubytovanie v mestečku Sandavágur

19,00

Možnosť prechádzky na vyhliadku na skalnú ihlu Trøllkonufingur

20,00

Večerná vychádzka v mestečku Sandavágur

Streda 8.5.2019

08,00

Raňajky v mieste ubytovania

09,00

Vyrazíme na niekoľkohodinovú vychádzku ku jednému z najpôsobivejších výhľadov na svete: ku jazeru Leitisvatn na útese, na ktoré sa pozerá zo skaliska Trælanípan (cca 6 km),

12,00

Vyrazíme na 40 km dlhú cestu, vrátane podmeorského tunelu, do hlavného mesta Tórshavn (Thorov prístav) na ostrove Streymoy.

13,30

Po prestávke na obed sa prejdeme centrom mesta s tradičnými drevenými domami s trávnatými strechami, okolo drevenej katedrály a na mieste, kde zasadal severanský /vikingský) parlament Thing.

15,30

Odvezieme sa do dediny Kirkjubøur na juhozápadnom pobreží Streymoy. Tu nájdeme 900 rokov starý farmársky dom, farský kostol z roku 1111 a riny katedrály sv.Magna zo 14.storočia,

16,00

Vyrazíme na 60 km dlhú cestu severozápadným pobrežím ostrova Streymoy do dediny Saksun, ktorá leží na okraji zálivu meniaceho sa za odlivu na jazero,

17,30

19.30

Návrat na ubytovanie s odbočkami na fotenie v mestečkách Leynar (s čiernou plážou v ústí rieky)alebo Kvívík (s výhľadom na hory na juhu ostrova a na Vágar)

Príchod do miesta ubytovania a večerný program.

Štvrtok 9.5.2019

08,00

Raňajky

09,00

50 km cesta na západné pobrežie Streymoy ku vodopádu Fossá

10,00

Fotografovanie pri druhom stupni 140 m vysokého vodopádu.

10,30

Odchod cez most Eyturoy ku Funningsfjørður a na serpentíny nad dedinkou Funnigur (asi 30 km).

11,00

Možnosť výstupu na najvyšší vrch súostrovia Slættaratindur (asi 880 m n.m.) alebo intenzívny (15 minút) výstup na vyhliadku na ostrov Kalsoy

13,30

Obed v dedinke Gjogv

15.00

Po prehliadke dedinky a jej okolia cesta na juh ostrova Streymoy (30 km),

16,00 Mestečko Gøtu s moderným, ale aj so starým kostolom a skanzenom,

17,00 Návrat na ubytovanie

18.00 Voľný program, rozlúčenie sa s mestečkom.

Piatok 10.05.2019

08,00

Odchod z ubytovania hneď po raňajkách

10,00

Odlet do Kodane

14,00

Odlet z Kodane do Viedne

16,00

Prílet do Viedne, ukončenie poznávacieho zájazdu

Platnosť ceny :

Cena môže podliehať aktualizácii – najmä po zverejní aktuálnych cien leteckej dopravy v roku 2019.

Cena sú závislé od naplnenia minimálnych počtov účastníkov

Celkové ceny závisia od prípadných zliav alebo príplatkov pri voľbe ubytovania alebo leteniek.

Itinerár

V cene je zahrnuté


 • spiatočné letenky Schwechat – Kodaň – Faerské ostrovy a späť vrátane 23 kg batožiny
 • v Kodani 3 x hotelové ubytovanie v dvojposteľových izbách (príplatok za single resp. zľava pri “family izbách”) na Faerských ostrovoch 3 x ubytovanie v penziónoch a hosteloch miestneho typu
 • raňajky
 • transfery autobusom a na Faerských ostrovoch mikrobusom
 • transfer z letiska Kastrup do hotela v Kodani
 • prejazdy spoplatnenými mostami
 • pešie prehliadky Kodane spoločne so sprievodcom
 • slovenský dánsky hovoriaci sprievodca
 • poistenie CK proti úpadku.

Ubytovanie a strava


v Kodani 3 x hotelové ubytovanie v dvojposteľových izbách (príplatok za single resp. zľava pri “family izbách”) na Faerských ostrovoch 3 x ubytovanie v penziónoch a hosteloch miestneho typu

Cena nezahŕňa


 • transfer na letisko Schwechat a späť (CK zabezpečí odvoz z Bratislavy v prípade záujmu) stravovanie (okrem raňajok)
 • vstupy do zámkov hradov múzeí a pod.
 • fakultatívny program okrem uvedeného programu zájazdu
 • detské zľavy /zľavy pre deti do 12 rokov/
 • cestovné poistenie.

Nástupné miesta: letisko Viedeň

Recenzie

Máte otázky?


Váhate s výberom destinácie? Na Vaše dotazy Vám obratom s radosťou odpovie manažér tejto destinácie. Neváhajte ho kontaktovať

Jakub Bernadič

jakub.bernadic@koge.sk
+44 7864 788 727

O mne


v0.2 © Všetky práva vyhradené. Programoval a dizajnoval Adam Šánta, adam.santa@koge.sk, Erik Řehulka, erik.rehulka@koge.sk, 2019
Obsah © KOGE - cestovanie s geografmi, Mostová 31, Ružomberok, 2016