České Švajčiarsko | KOGE - Cestovanie s geografmi KOGE | Cestovanie s geografmi
Menu

České Švajčiarsko  

Dní

7

Cena na osobu od

398 €

Národný park České Švajčiarsko susediaci s priľahlým Saským Švajčiarskom sú krajinami pieskovcových skál, hlbokých kaňonov, dych berúcich vyhliadok, hlbokých lesov a mnohých miest so zaujímavou históriou. Ráz krajiny pomáhali vytvárať počas mnohých miliónov rokov čas, rieka Labe a ďalšie vodné toky, ako aj ruka človeka. Krajina, ktorá je európskym unikátom, je budovaná kvádrovými pieskovcami, ktoré vznikli spevnením pieskov usadených na dne dávneho mora koncom druhohôr. Neskôr, v treťohorách, bola pieskovcoví tabuľa tektonickými pohybmi rozlámaná a následnou erózne denudačnou činnosťou rozčlenená do siete hlbokých kaňonovitých údolí a divokých roklín so zvislými skalnými stenami a pieskovcovými skalnými vežami. Mimoriadne rozbrázdené územie odvodňované riečkami Křinice, Kamenice a Suchá Kamenice, ktoré ústia do Labe sprava a menšími prítokmi pritekajúcimi zľava, umožnilo osídlenie pestrou flórou a faunou. Na vyššie položených plošinách sa darí teplomilným druhom, v hlbokých roklinách chladnomilným. Táto pôvodne hojne zalesnená oblasť bola počas dlhého obdobia pre človeka pomerne neprístupná a preto sa tu zachovala pomerne nedostupná príroda. České Švajčiarsko je nositeľom významného ocenenia „Európska destinácia najvyššej kvality za Českú republiku v kategórii Cestovný ruch a chránené oblasti“. Tento titul zaraďuje České Švajčiarsko medzi najvýznamnejšie európske turistické regióny.

POZOR! Akciové ceny platia len pri rezervácii do 30.04. AJ NA SPLÁTKY!
Termín Cena
13. 05. - 19. 05. 2021 FM 398 €
442 €
Rezervovať
07. 10. - 13. 10. 2021 FM 398 €
442 €
Rezervovať
Vysvetlivky: FM - First Minute


PROGRAM POZNÁVACIEHO ZÁJAZDU

1.deň – V skorých ranných hodinách odchod z Ružomberka. Ďalšími nástupnými miestami na území Slovenska sú: Kraľovany – Vrútky – Žilina – Bytča. Prvou zastávkou na trase na sever Čiech bude významné pútnické miesto Svatý kopeček nad Olomoucom s významnou monumentálnou stavbou baziliky minor, ktorá sa nachádza v areáli premonštrátskeho prepošstva. Navštívime tiež historickú metropolu celej Moravy Olomouc, ktorá bola v stredoveku tretím najväčším mestom krajín Českej koruny. Prezrieme si historické centrum mesta, ktoré je mestskou pamiatkovou rezerváciou, po pražskej druhou najvýznamnejšou v Česku. Najvýznamnejšou pamiatkou Olomouca je Stĺp Najsvätejšej Trojice, ktorý je od roku 2000 zaradený medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Ďalšou zastávkou bude Litomyšl, rodné mesto najznámejšieho českého hudobného skladateľa Bedřicha Smetanu, kde navštívime zámocké návršie, ktoré ponúka spojenie historickej architektúry (renesančný zámok, ktorý je na zozname Svetového dedičstva UNESCO, barokový kostol Nájdenia svätého Kríža) s modernými umeleckými smermi (revitalizácia a projekty Josefa Pleskota). Nevynecháme tiež prírodný útvar Panská Skála pri dedinke Kamenický Šenov, významnú geologickú lokalitu, na ktorej sa nachádza kamenný organ vzniknutý stĺpcovou odlučnosťou čadiča pri tuhnutí magmy, ktorý bol obnažený vplyvom ľudskej činnosti do súčasnej podoby. Príchod do oblasti Hřenska.

2.deň – Po raňajkách v doobedňajších hodinách sa vyberieme na spoznávanie krás Českého Švajčiarska. Prvou zastávkou bude Pravčická brána, hlavný symbol Národného parku České Švajčiarsko, neďaleko Hřenska. Pravčická brána je so svojimi rozmermi (s výškou 16 m, rozpätím oblúka pri dne 26.5 m a šírkou mosta 8 m) najväčším prírodným mostom v Európe. Prejdeme si tri obľúbené vyhliadky, ktoré nám otvoria jedinečné pohľady na okolie Pravčickej brány, Krídelnej steny, Václavskej steny a Striebornej steny a tiež na nezameniteľný čadičový kužeľ Růžovského vrchu, ktorý je chránenou prírodnou rezerváciou a mnohé ďalšie atraktívne miesta. Navštívime tiež dedinku Jetřichovice, jedno z hlavných turistických centier a obľúbených miest NP České Švajčiarsko. Prejdeme sa tiež na vyhliadku Rudolfov kameň, ktorá patrí medzi najvyhľadávanejšie vyhliadky v okolí. Nevynecháme tiež Dolský mlýn, ruinu mlyna, ktorá je situovaná v malebnom kaňone rieky Kamenice. Preslávila ho legendárna rozprávka Pyšná princezná. Práve tu sa natáčali niektoré filmové scény. V minulosti to bol jeden z najzachovalejších vodných mlynov v Čechách. Deň zakončíme návštevou Tiesňav v Hřensku na rieke Kamenici (Divoká (450 m) a Edmundova (960 m)). Sú to skalné kaňony s početnými skalnými vežami zaujímavých tvarov a názvov, ktoré sú prístupné iba po vode.

3.deň – Deň začneme výstupom na Děčinský Sněžník, najväčšiu stolovú hora v Čechách s jednou z najkrajších rozhľadní v krajine v nadmorskej výške 723 m. Na vrchol vedie celkom 153 schodov. Z rozhľadne z romantickým cimburím je monumentálny kruhový výhľad do kraja. Navštívime tiež mesto Děčín, ktoré je prirodzenou bránou do severných Čiech a Českého Švajčiarska. Mesto patrilo od 13.storočia medzi kráľovské mestá a bolo významnou križovatkou obchodných ciest na rieke Labe. Navštívime známu vyhliadku Pastýřska stěna, s rovnomennou vyhliadkovou reštauráciou a barokovo-klasicistický zámok, týčiaci sa na skalnom polostrove nad sútokom riek Labe a Ploučnice. Děčín má najväčší počet mostov v severných Čechách, z ktorých najstarší je kamenný most cez rieku Ploučnicu v Starom meste, ktorý bol postavený v 17.storočí. Nevynecháme tiež novo zrekonštruované zámocké záhrady, ktoré sú klenotom celého areálu zámku a ďalšiu známu vyhliadku Kvádrberk, ktorá patrí medzi najobľúbenejšie v meste. Nachádza sa v nadmorskej výške 289 m a ponúka pohľad na mesto a rieku Labe, ktorá sa vinie v kaňone. Na vyhliadkovej plošine je umiestnený obelisk, ktorý pripomína výročie striebornej svadby Františka Jozefa I. a cisárovnej Sissy, v roku 1879.

4.deň – Prvou zastávkou tohto dňa bude romantická zrúcanina hradu Oybin, ktorá je doslova magnetom pre návštevníkov Žitavských hôr a jednou za najvýznamnejších pamiatok Hornej Lužice. Hrad stojí na mohutnej pieskovcovej stolovej hore vo výške 514 m n.m. a vznikol ako jeden z mnohých jemu podobných – ako strážny hrad na významnej ceste spájajúcej Čechy s Lužicou. Bol založený v roku 1256 a Karel IV. ho nechal rozšíriť a vybudoval tu celestínsky kláštor – stavbu, ktorá dodnes berie dych všetkým návštevníkom hradu. Po návšteve hradu sa vyberieme do Žitavy, krásneho historického mesta kúsok od hraníc Poľska a Česka, ktoré je obľúbeným výletným a nákupným miestom turistov. Mesto má historické centrum s námestím Mládeže – Platz der Jugend, kde sa nachádza sto šesťdesiat rokov stará budova radnice, vybudovaná v štýle talianskej renesancie a predovšetkým množstvo výstavných a vzorne udržiavaných barokových budov v štýle konca 17.storočia. Pozrieme si tiež skutočnú raritu mestečka – Veľké žitavské pôstne plátno – Zittauer Fastentuch, ktoré je možné vidieť v miestnom kláštore Svätého Kríža. Jeho rozmery sú 8,2 a 6,8 metra. Zdobí ho deväťdesiat obrazov, ktoré obsahujú celý biblický príbeh – začínajúc stvorením sveta a končiac posledným súdom.

5.deň – Po ceste do Saského Švajčiarska sa zastavíme v skalnom mestečku Tiské stěny, nachádzajúce sa v Chránenej krajinnej oblasti Labské pískovce. Nachádza sa tu množstvo skalných vežičiek a veží, tajomných zákutí, ktoré sú rajom pre turistov a skalolezcov. Pokračovať budeme na Königstein, najväčšiu vojenskú pevnosť v Európe,ktorá má rozlohu takmer 10 hektárov. Je to jeden z hlavných turistických cieľov Saského Švajčiarska. Na skalnej plošine vo výške 247 m n.m. sa nachádza 50 stálych objektov, medzi ktorými vynikajú najmä najstaršie dochované kasárne v Nemecku zo 16.storočia, posádkový kostol zo 17.storočia a aj najhlbšia studňa v Sasku, ktorá má hĺbku 152 m. Pre milovníkov výhľadov je pripravená vychádzková trasa pozdĺž hradieb dlhá približne 4 km. Po ceste z hradu navštívime Kurort Rathen, kúpeľné mestečko situované na obidvoch brehoch Labe so Starým mlynom z roku 1567 a jazerom Amselsee, ktoré vzniklo vybudovaním priehrady na Zelenom potoku, obklopenom krásnou prírodou. Cestou naspäť z Nemecka sa zastavíme v kaňonovom údolí rieky Křinice, ktorá pramení na českej strane pri obci Studánka v blízkosti Krásné Lípy. Rieka Křinice tvorí medzi obidvomi štátmi prírodnú hranicu, ktorá je nemenná už od roku 1451. Čaká nás nezabudnuteľná vyhliadková turistická plavba na pramiciach a jazda električkou vedúcou údolím Křinice, cez romantické úseky s mostami a tunelmi. Pravidelné turistické plavby na Křinici sa datujú od roku 1879. Celé údolie je dlhé 26 km, pramice sa však prevádzkujú len v časti riečky Křinice.

6.deň – Aj tento deň strávime v nádhernom Saskom Švajčiarsku. Navštívime Bastei,

najnavštevovanejšie miesto Saského Švajčiarska. Táto krásna vyhliadková skala sa týči 190 m nad hladinou mora, asi 1,5 km od Rathenu. Ďalšou zastávkou bude Neurathen, veľmi obľúbený prehliadkový okruh po bývalom skalnom hrade, vklínený medzi skalnými masívmi po lavičkách a rebríkoch. Nevynecháme tiež Lilienstein, výraznú pieskovcovú tabuľovú horu v Saskom Švajčiarsku, týčiacu sa do výšky 415 m n.m. Horu z troch strán obteká rieka Labe. Na jej vrchole sa nachádzajú zvyšky základov bývalého hradu zo 14. a 15.storočia. Hora ponúka panoramatické výhľady do okolia celej oblasti Saského Švajčiarska. Poslednou zastávkou počas putovania po Saskom Švajčiarsku bude stolová hora Pfaffenstein, jedna z najvýraznejších stolových hôr tejto oblasti, nachádzajúca sa v nadmorskej výške 435 m n.m. Jej strmé úbočia sú lemované členitými pieskovcovými skalami a skalnými vežami. Na jej vrchole boli nájdené pozostatky sídliska z doby bronzovej.

7.deň – Po ceste naspäť na Slovensko nás čakajú tri zastávky. Prvou bude Hradec Králové, štatutárne mesto na východe Čiech a metropola Hradeckého kraja, ležiace na sútoku Labe a Orlice. Český kráľ Přemysl Otakar I. ho v roku 1225 povýšil na slobodné kráľovské mesto. Pozrieme si historické centrum mesta – Veľké námestie, na ktorom sa nachádza katedrála, Biela veža a množstvo historických, zachovalých budov. Ďalšou zastávkou bude malebné horské mestečko Štramberk s nádherným, nad mestečkom sa týčiacim hradom s unikátnou vežou a malebným historickým námestím. Môžeme ochutnať povestnú miestnu pochúťku štramberské uši, ku ktorej sa viaže historická legenda a určite nevynecháme národnú prírodnú pamiatku Šípku, archeologické nálezisko s najstarším zaznamenaným pobytom človeka na našom území. Poslednou zastávkou nášho putovania budeRožnov pod Radhoštěm, kde navštívime najstaršie Valašské múzeum v prírode, najstarší a najnavštevovanejší skanzen ľudovej architektúry na Morave, pozostávajúci z troch hlavných areálov – Dřeveného městečka, Valašské dědiny a Mlynské doliny. Návrat na Slovensko vo večerných hodinách.

Itinerár

V cene je zahrnuté


 • autobusová doprava klimatizovaným autobusom počas celej trasy zájazdu
 • 6 x ubytovanie s raňajkami v dvojposteľových izbách v ubytovacích zariadeniach hotelového typu
 • zákonné poistenie cestovnej kancelárie proti insolventnosti
 • služby sprievodcu cestovnej kancelárie počas celej trasy poznávacieho zájazdu
 • tradičný bedeker CK KOGE o Česko - Saskom Švajčiarsku s podrobnými informáciami o reáliách regiónu a navštívených destináciách
 • tradičné vkusné pamätné tričko CK KOGE
 • min. kapacita na realizovanie zájazdu 30 miest
 • DPH (CK KOGE je platcom DPH).

Ubytovanie a strava


ubytovanie s raňajkami v dvojposteľových izbách v ubytovacích zariadeniach hotelového typu

Fakultatívne výlety a služby


 • Možnosť výberu z tejto ponuky podľa osobných preferencií klientov:
  - vstup do renesančného zámku v Lytomyšli
  - vstup do areálu prírodného útvaru Panská Skála
  - vstup do prírodnej rezervácie Pravčická brána
  - vstup na vyhliadku Rudolfov kámen
  - plavba po rieke Kamenici v tiesňave v Hřensku
  - vstup na vyhliadku Děčinský Sněžník
  - vstup do barokovo-klasicistického zámku v Děčíně
  - vstup do areálu hradu Oybin
  - vstup do kláštora Svätého kríža
  - vstup do priestoru skalného mestečka Tiské stěny
  - vstup do hradnej pevnosti Königstein
  - turistická plavba a jazda električkou údolím rieky Křinice
  - vstup na hrad Štramberk
  - vstup do areálu Valašského múzea v prírode v Rožnove pod Radhoštěm

Cena nezahŕňa


 • fakultatívne vstupy do múzeí ale i hradov či zámkov alebo iných platených atrakcií v rámci plánovaného programu zájazdu
 • stravovanie počas dňa okrem raňajok v mieste ubytovania
 • cestovné pripoistenie liečebných nákladov
 • úrazové poistenie a poistenie straty alebo krádeže batožiny
 • poistenie storna účasti na poznávacom zájazde v prípade nepredvídaných okolností tesne pred realizáciou zájazdu
 • miestenka na konkrétne miesto v autobuse na celý čas trvania poznávacieho zájazdu.

Nástupné miesta: Ružomberok - Kraľovany - Vrútky - Žilina - Bytča

Recenzie

Máte otázky?


Váhate s výberom destinácie? Na Vaše dotazy Vám obratom s radosťou odpovie manažér tejto destinácie. Neváhajte ho kontaktovať

Michal Kovačic

michal.kovacic@koge.sk
0905 137 177

O mne


v0.2 © Všetky práva vyhradené. Programoval a dizajnoval Adam Šánta, adam.santa@koge.sk, Erik Řehulka, erik.rehulka@koge.sk, 2019
Obsah © KOGE - cestovanie s geografmi, Mostová 31, Ružomberok, 2016