KOGE | Cestovanie s geografmi
Menu

Pamiatky Kosova  


Zájazdy / Pamiatky Kosova

Nechajte sa okúzliť krajinou divokých hôr, priezračných riek a miest kde sa dávna minulosť stretáva so súčasnosťou. Vychutnáme si tú pravú balkánsku atmosféru a jej tradície. Navštívime stredoveké kláštory, osmanské bazáre, a kamenné mosty, pôsobivé krasové útvary a milovníci športu si prídu na svoje pri „via ferrata“, cyklistike či zip-line.

Dní

7

Cena na osobu od

879 €


Turnusy


Číslo Termín Cena
1. 18. 06. - 26. 06. 2018 879 €

Country manager


Jakub Bernadič

jakub.bernadic@koge.sk
+44 7864 788 727

O mne

V cene je zahrnuté


  • ubytovanie 6x v hosteli alebo penzióne
  • plná penzia
  • služby kvalifikovaného sprievodcu
  • doprava autami v Kosove, vstupy do vybraných múzeí a atrakcií
  • miestne poplatky
  • DPH

Fakultatívne výlety a služby


  • ďalšie outdorové aktivity podľa vlastného výberu

Cena nezahŕňa


  • letecká doprava Viedeň - Priština - Viedeň (cena spiatočnej letenky je pohyblivá - zistíme aktuálnu cenu letenky k danému dňu), cestovné poistenie


1. Deň: Let z Viedne do Prištiny. Transfer z letiska do podhorské mesta Peje (Peć) v západnom Kosove, ktoré je miestnym centrom outdoorových športov. Ubytovanie v hosteli. Aklimatizácia spojená so sprevádzanou prehliadkou mesta s jeho najvýznamnejšími pamiatkami. Uvidíme pravoslávny kláštor – Patriaršiu zo začiatku 14. storočia, v ktorom sídlil patriarcha Srbska, Kosova a Metochije, zaradený do UNESCO. V areáli kláštora si budeme môcť pozrieť aj ruiny sakrálnych stavieb z doby pred príchodom Srbov na toto územie. Budeme pokračovať do centra mesta, kde si prezrieme zachovalé tradičné domy, kully. Prejdeme aj okolo viacerých mešít či katolíckeho kostola, ale aj typicky socialistických budov. Môžeme sa pozrieť aj do Etnografického múzea, na tradičný bazár, kde sa každý týždeň koná syrový jarmok, alebo v jednej z mnohých reštaurácii vyskúšať vynikajúcu miestnu gastronómiu a ochutnať miestne pivo, vynikajúcu kávu alebo rakiju. Ak nám bude priať počasie, celý deň nám budú tvoriť kulisu nádherné výhľady na Albánske Alpy (Prokletije) stúpajúce až do 2656m.

2. Deň : Čaká nás stretnutie s kosovskou prírodou. Navštívime jaskyňu Radaci pri prameni rieky Biely Drin. Cestou z parkoviska ku jaskyni prejdeme okolo vodopádu s výškou 25 metrov a uvidíme aj vyvieranie tejto rieky. Ide o najaktívnejšiu krasovú vyvieračku v tejto časti Európy, s výdatnosťou až 150 m3/sec, ktorá odvodňuje územie o ploche asi 600 km2. Samotná jaskyňa má približne 3500 m metrov zatiaľ poznaných priestorov a na jej objavovaní a dokumentácii sa podieľajú jaskyniari zo Slovenska a Čiech. Po asi 40 minútovej prehliadke nedávno sprístupnenej časti jaskyne si v reštaurácii môžeme pochutnať na čerstvo vylovenom smaženom pstruhovi. Ďalej sa prejdeme okolo pozoruhodnej budovy vodnej elektrárne zásobovanej vodou z vyvieračky až do blízkej dediny, kde si pri práci pozrieme výrobcov tradičných vlnených pokrývok hlavy zvaných plis. Cestou na ubytovanie sa môžeme zastaviť v reštaurácii, v ktorej ponúkajú miestnu špecialitu – žlté kura, alebo na grilovaných jedlách v jednej z tradičných čevaptérii.

3. Deň : V spoznávaní kultúry a histórie Kosova budeme pokračovať celodenným výletom do Decanu (Dečani) a Prizrenu. V Decane si pozrieme najmä kláštor Visoki Dečani, ktorý bol založený rovnako v 14. storočí a tiež patrí medzi Stredoveké monumenty Kosova chránené UNESCOm. Pokračovať budeme do Prizrenu, po Prištine druhého najväčšieho mesta v Kosove. Prizren sa prvý krát, rovnako ako Peje, spomína v Ptolemajovej Geografii z 2. storočia nášho letopočtu. Na začitaku 20. storočia tu vyrastalasv. Matka Tereza z Kalkaty. V meste si pozrieme ruiny kláštora Sv. archanjelov, budovu Prizrenskej ligy – prvého moderného albánskeho štátneho útvaru, pevnosť Kaljaja nad mestom, kostol Sv. Bohorodičky (UNESCO), ruiny kostola Sv. Spasiteľa, ale aj turecké námestie s fontánou Shadervan (Šadervan),Starý kamenný most cez rieku Prizrenska Bistrica, mešitu Sinana Pašu a iné pamiatky z osmanských čias. Miestnou raritou je aj krypta tancujúcich dervišov. V Prizrene nám bude tvoriť prírodnú kulisu pohorie Šar planina, s prevýšením okolo 2000m. Večer návrat do Peje. Po ceste zastávky pri tureckých kamenných mostoch cez Bieleho Drinu a v prevažne katolíckom meste Djakova.

4. Deň : Výlet terénnymi autami s vychádzkou ku plesu Drelajve a hlavne s úžasnými výhľadmi takmer na celé Kosovo. Obed v jednej z horských chát.

5. Deň : Dnes vyskúšame trochu adrenalínu. Na programe je túra po vyhliadkovej turistickej trase k jedinej zaistenej trase „ via ferrata“ v tejto časti Balkánu, na hranu kaňonu Rugova, ktorý je 25 km dlhý a miestami hlbší než 1000 m. Potrebné vybavenie bude zapožičané, ale je možné použiť aj vlastné. Ak niekomu nebude stačiť napätie, môže fakultatívne vyskúšať lanovú dráhu „zip line“ s dĺžkou viac ako 625 m nad kaňonom a riekou Lumbardhi i Pejes (Pećka Bistrica), na ktorej jazdec dosahuje maximálnu rýchlosť až 60 km/h. Ďalšou možnosťou je vyskúšať si jaskyniarstvo v jaskyni Veľký kaňon, ktorú v roku 1993 objavili jaskyniari zo Slovenska. Tak isto je možnosť fakultatívne vyskúšať tandemového letu na paraglajde, alebo si zalietať na vlastnom.

6. Deň : Celodenná cykloturistika, približne 40 km, medzi horskými dedinkami, zakončená mnohokilometrovým zjazdom do Peje. Horské bicykle budú zapožičané na mieste.

7. Deň : Transfer na letisko v Prištine a odlet do Viedne.

Ubytovanie


Ubytovanie je zabezpečené v penzióne alebo v hosteli počas celého zájazdu.

Penzión Villa Tigani sa nachádza na pravom brehu rieky Lumbardhi i Pejes (Pećka Bistrica) s výhľadom na okolité hory. Súčasťou penziónu je reštaurácia, ktorá bude počas všetkých dní v Peje zabezpečovať stravovanie balkánskymi špecialitami. Penzión je situovaný na začiatku spevneného chodníka, ktorý zájemcov o nenáročnú turistiku dovedie ku Patriaršii, alebo do kaňonu Rugova. Súčasťou penziónu je bazén, ktorý je možno počas pobytu voľne využívať

Ubytovanie je v dvoj- až trojlôžkových izbách.

Z. Š. | destinácia Nórsko

Poznávací zájazd bol naozaj obsiahly a ukázal nám v rámci časových možností to najlepšie z krajiny. Prešli sme vraj 5700 km, čo je obdivuhodné! Cena – kvalita – služby boli výborné!

A. F. | destinácia Island - Severozápad

Páčilo sa mi, že celý zájazd bol zameraný na spoznávanie prírody, zakomponované túry boli zvládnuteľné aj pre neturistov a vybrané destinácie predčili moje očakávania. Sprievodkyňa nás informovala nielen o histórii, prírode a kultúre, ale doplnila rôzne pikošky, legendy a spol., ktoré si častokrát človek skôr zapamätá aj do budúcna ;-) vo všetkých ubytovaniach som sa cítila veľmi príjemne, všade bolo čisto, sociálne zariadenia boli na vysokej úrovni.

P. M. | destinácia Nórsko

Som rad, že som mohol byť Vašim zákazníkom. Celé to bolo pekné a máme spomienky na ktoré budeme s radosťou spomínať.

V. M. | destinácia Korzika - Juhovýchod

Moje predstavy a očakávania z pobytu na Korzike sa naplnili a z hľadiska tematického a odborného zamerania pobytu by som nič nemenila. Perfektná kuchyňa i služby šoférov, možnosť výberu programu pre každého účastníka, ubytovanie bez pripomienok.

J. M. | destinácia Korzika - Juhovýchod

Snaha maximálne vyjsť účastníkom v ústrety čo sa týkalo ich požiadaviek a aj aby sa cítili čo možno najlepšie. Sprievodcovia boli milí a výklad bol dostačujúci. Výlet loďou v Bonifáciu bol super. Cena vrátane výletov bola v pohode.

M. B. | destinácia Korzika - Juhovýchod

Odborné zameranie bolo na vysokej úrovni, veľa sme sa dozvedeli z histórie aj súčastnosti Korziky. Program bol dobre zorganizovaný. Naša pláž bola veľmi pekná, kľudná a blízko ubytovania. Dovolenka bola vydarená a som veľmi rada, že som videla tak krásny ostrov.

E. M. | destinácia Korzika - Juhovýchod

Pohodová dovolenková atmosféra, žiadne naháňačky, ústretovosť organizátora k požiadavkám klientov, vhodná štruktúra zájazdov - mesto-pamiatky / príroda-turistika.

F. P. | destinácia Nórsko

Myslím si, že toto je to čo by mal každý geograf, ekológ resp. prírodovedec absolvovať, aby reálne videl tú diverzitu krajiny o ktorej sa učí.

A. N. | destinácia Škótsko

Program zájazdu bol bohatý a širokospektrálny. Navštívené destinácie boli zaujímavé ako sa povie "z každého rožka troška" :-)

J. Š. | destinácia Korzika - Juhovýchod

Možnosť stáleho ubytovania na jednom mieste v peknom prostredí, pohodoví vodiči po odbornej aj súkromnej stránke, pestrý a vždy studený sortiment „Bus ponuky“. Pestrý jedálniček upravený k prostrediu Stredomoria s možnosťou výberu stravy (vegetariáni, bezmäsití a iné. ) Dostatočné množstvá stravy.

L. D. | destinácia Škótsko

Výber navštívených destinácií bol výborný, videli sme všetky regióny, kde sme sa mohli dostať, poznávali sme krajinu, jej minulosť i súčasnosť, obyvateľov a ich kultúru... výsledkom, aspoň u mňa, je komplexný obraz krajiny - nemusí sa podariť pri každom poznávacom zájazde, tu sa to podarilo. Veľmi si cením i vystúpenie kiltového súboru - nielen zaujímavé ukážky a rozprávanie o zbraniach, obliekanie kiltov a tanec ale i rozhovor o ich súčasnom živote. Myslím, že priblíženie sa domácim danej krajiny je ďalší rozmer poznávania.

L. L. | destinácia Island - Juhozápad

Obsah výborný. Veľmi oceňujeme že na zozname sa ocitli aj zaujímavé miesta, ktoré nie sú bežne turisticky navštevované (skryté kúpele, sušenie rýb, jaskyňa a pod.). Veľa nenáročnej turistiky - veľmi fajn lebo na vlastných nohách toho človek najviac vidí. Oceňujeme aj možnosť intenzívne sa kúpať v rôznych domácich zariadeniach. V kombinácii s turistikou veľmi vhodné.

P. J. | destinácia Korzika - Juhovýchod

Zájazd na Korziku sa mi veľmi páčil, odniesol som si veľa krásnych zážitkov a videl veľa krásnych miest. Ubytovanie bolo dobré, čisté a blízko mora, čo obzvlášť oceňujem, že po návrate z výletu (exkurzie) sme to mali do mora "na skok" Pre mňa bol asi najväčší klad, že som opäť spoznal ďalšiu krajinu, kde som ešte nebol a že som v relatívne krátkom čase toho stihol vidieť dosť veľa a popri tom aj dostatočne zrelaxovať.

M. H. | destinácia Korzika - Juhovýchod

Niekoľko nádherných dní na prekrásnom ostrove so všetkou starostlivosťou a dobrým zabezpečením. Sprievodcovia boli skvelí, pri každej ceste bol aj zaujímavý výklad a nestratili sme sa, tak nás sprevádzali asi výborne ! Myslím si, že v cestovke KOGE to robia ľudia, ktorých to baví, ktorým sa to páči a potom aj ten výsledok je veľmi dobrý.

A. Č. | destinácia Island - Severozápad

Obsah zaujímavý, vhodne a citlivo volený, v závislosti od počasia, situácie. Veľa nových a zaujímavých informácií; história aj súčasnosť – vyvážené.

M. L. | destinácia Nórsko

Program veľmi dobrý, pestrý a hustý. Veľmi dobrý a zaujímavý výklad. Zachovajte si expedičný charakter.

E. Č. | destinácia Nórsko

Mali sme možnosť poznať rôznorodosť a krásu nórskej krajiny, myslim, že destinácie boli vybrané veľmi vhodne, tak, aby sme videli najkrajšie a najcharakteristickejšie miesta. Za tých 13 dní sme videli naozaj veľa. Pre nás najväčším zážitkom bol výlet k ľadovcu a k jazeru Gjende a túra na Bessegen.

I. T. | destinácia Korzika - Juhovýchod

Možnosť poznať niekoľko podôb krajiny a kombináciu poznávania, turistiky a oddychu pri mori. Odborné vyznenie bolo na požadovanej úrovni. Výber destinácie a sprievodkyne patril tiež medzi šťastné voľby. Organizačne výborne zvládnuté. Potešil ma aj bedeker, ktorý sme obdržali.

D. L. | destinácia Nórsko

Prvé 2 dni sme mali obavy, či zájazd nie je typicky komerčný. Našťastie sme sa mýlili a boli sme nadšení krajinou, výberom destinácií, skúsenosťou sprievodcov, vtipným výkladom, šoférmi, kuchárom a skvelými spolucestujúcimi. Úžasná nezabudnuteľná dovolenka. Len by sme ešte po nej potrebovali 4 dni ležať na pláži :).

J. H. | destinácia Korzika - Juhovýchod

Program bol vynikajúci, bol aj pre milovníkov prírody a zároveň aj pre tých, ktorí obľubujú históriu a svoje si tam našli aj tí, ktorí sa len radi venujú slneniu a plávaniu.

R. L. | destinácia Island - Juhozápad

Obsah zájazdu ma prekvapil svojou bohatosťou a pestrosťou,páčilo sa mi že boli vybrané aj miesta,ktoré neboli preplnené turistami a pritom boli čarovné. Vysoká profesionalita sprievodcu, šoféra, kuchára, ktorí nám svojou empatiou spríjemňovali celý pobyt, výborne "vyskladaný" program zájazdu bez zbytočných prestojov ako aj dostatok voľného času pre vlastný oddych. A samozrejme úžasná destinácia, ktorú sme navštívili.

P. K. | destinácia Pobaltie

Bohatý program, množstvo a pestrosť navštívených miest a atrakcií, výborné počasie. Pobaltie bolo jednou z destinácií, ktoré som chcel navštíviť (dúfam, že sa sem ešte niekedy vrátim). Program zájazdu bol pestrý a obsahoval prírodné, kultúrne aj historické pamiatky a zaujímavosti Pobaltia. Úroveň ubytovania bola dobrá. Ponúkané menu bolo výborné. Veľmi pekný zájazd, z ktorého si odnášam množstvo krásnych zážitkov.

M. M. | destinácia Korzika - Juhovýchod

Najväčšie klady boli pestré dni, striedanie turistiky a miest, zastávky na krásnych plážach, trpezliví a ochotní sprievodcovia a tiež priateľskí účastníci zájazdu s veľkým záujmom o vedomosti a cestovanie. Zájazd bol pre mňa úplne ideálny.

J. J. | destinácia Korzika - Juhovýchod

Poznávací zájazd sa mi veľmi páčil, zameranie aj výber destinácii splnil moje očakávania. Odborné zameranie aj jeho vyznenie bolo podľa mojich predstáv.

K. M. | destinácia Škótsko

Akcia s tými originálnymi Škótmi bola perfektná. Za najväčšie pozitívum považujem to, že sa snažíte poskytnúť globálny pohľad na krajinu, mestá, prírodu, múzeá, atrakcie...

V. U. | destinácia Korzika - Juhovýchod

Program bola naozaj dobre premyslený - na jednotku. Poznávanie sa striedalo s oddychom."Naši korzickí" šoféri boli skvelí, mali sme absolútny pocit bezpečia a to je prvoradé. Boli sme veľmi spokojné. Cestovali sme s KOGE prvý raz a už sa tešíme na ďalšiu cestu s vami.

T. K. | destinácia Korzika - Juhovýchod

Mne sa páči individuálny prístup k ľuďom, že sa dá dohodnúť na rôznych veciach, zmene programu, že sa snažíte stále zlepšovať (a že sa aj zlepšujete).

P. M. | destinácia Korzika - Juhovýchod

Program bol výborný, kladne hodnotíme striedanie aktivít, hory-mestá-more. Doprava veľmi dobrá, ochota šoférov aj ich profesionalita v náročnom teréne, kladne hodnotím bohatý program a neštandardný osobný a priateľský prístup organizátorov zájazdu k zákazníkom.

M. L. | destinácia Nórsko

Zúčastnila som sa zájazdu do Nórska a bola som/a ešte to pretrváva/ nadšená! Zájazd splnil moje očakávanie a za danú cenu sme dostali odpovedajúce služby. Vysoko hodnotím obsahovú, odbornú stránku z hľadiska priemerného cestovateľa, videli sme toho veľmi veľa, dostali sme k tomu fundovaný výklad z histórie aj prírodnej scenérie. Nórsko je skutočne úžasné a určite to organizujte ďalej.

S. M. | destinácia Nórsko

Najväčším kladom celého zájazdu bolo, že sa podarilo do bodky splniť tematický a časový plán. Že v relatívne krátkom čase sme videli veľa pozoruhodných destinácií, úžasných prírodných scenérií, a že celkove nie veľmi prívetivé počasie bolo k nám vždy v pravý čas zhovievavé. Najdôležitejšia však bola perfektná príprava zájazdu, bohaté skúsenosti, odborný a obetavý prístup Vašich pracovníkov. A výsledok sa dostavil. Vďaka!

Z. W. | destinácia Korzika - Juhovýchod

Program poznávacieho zájazdu na Korzike bol dobre premyslený a zostavený tak, že ho skutočne mohli absolvovať všetky vekové kategórie, ktoré sa doma venujú aspoň trochu turistike a inému pohybu. Tematické zameranie bolo veľmi zaujímavé. Úroveň ubytovania bola vynikajúca!!! Prostredie krásne a spojené s priamym nádherným morom. Bola som veľmi milo prekvapená, aký pekný areál budeme na Korzike mať.